Oficjalny portal Gminy i Miasta Sokołów Małopolski
ul. Rzeszowska 31
36-050 Sokołów Małopolski
Godziny otwarcia:
7.30 - 15.30
Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokołowie Młp., zwany dalej „Domem” jest jednostką budżetową Gminy i Miasta Sokołów Młp. Dom realizuje zadania zlecone Gminie przez administrację rządową z zakresu pomocy społecznej. Nadzór merytoryczny nad Domem sprawuje Wojewoda Podkarpacki.
W ramach pracy z uczestnikami Dom realizuje zadania wynikające z: zapisów Ustawy o pomocy społecznej - świadczenie usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych, zmierzających do podtrzymywania i rozwijania umiejętności niezbędnych do samodzielnego, aktywnego życia, Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy.
Dom jest ośrodkiem wsparcia dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jest ogniwem oparcia społecznego dla osób, które z powodu przewlekłej psychicznej choroby lub głębszej niepełnosprawności intelektualnej – upośledzenia umysłowego mają poważne trudności w życiu codziennym, wymagają pomocy niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym, której zarówno oni jak i ich rodziny nie mogą zapewnić wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia. Działania Środowiskowego Domu Samopomocy skierowane są na zapewnienie tegoż oparcia społecznego poprzez świadczenie usług dostosowanych do poszczególnych potrzeb tych osób.
Celem Domu jest przywracanie uczestnikom, lub nabycie przez uczestników, umiejętności samodzielnego (lub z niewielką pomocą) radzenia sobie w życiu, jak również wspieranie i aktywizowanie ich dla polepszenia skuteczności funkcjonowania fizycznego, psychicznego
i społecznego w środowisku rodzinnym i lokalnym (integracja społeczna).
Zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzone są według: programów działalności, zatwierdzonych przez Wojewodę Podkarpackiego oraz jednostkę prowadzącą, a także według rocznego planu pracy oraz miesięcznych planów pracy opracowanych przez terapeutów. Plany roczne uwzględniają założenia indywidualnych planów postępowania tworzonych przez zespół wspierająco – aktywizujący.
Ze względu na to, iż podstawowym zadaniem ŚDS-u jest przede wszystkim podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności osób uczestniczących w zajęciach, niezbędnych im do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia, prowadzone są następujące treningi:
- trening funkcjonowania w codziennym życiu,
- trening dbałości o wygląd zewnętrzny,
- trening nauki higieny,
- trening kulinarny,
- trening umiejętności praktycznych,
- trening w zakresie utrzymania ładu i porządku w miejscu swojego pobytu,
- trening umiejętności technicznych,
- trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi.
- trening umiejętności interpersonalnych,
- trening rozwiązywania problemów,
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego.
W ramach treningu spędzania wolnego czasu prowadzone są następujące zajęcia:
- Muzykoterapia
- Zajęcia w Sali Doświadczania Świata
- Zajęcia ogrodnicze
- Zajęcia świetlicowe
- Zajęcia dydaktyczne
- Zajęcia komputerowe
- Zabawy taneczne, choreoterapia
- Plenery malarskie
- Wycieczki, wyjazdy, wycieczki rowerowe
- Zawody sportowe, turnieje, spartakiada
- Hipoterapia
- Wyjścia na basen
- Wyjścia do biblioteki
- Imprezy towarzyskie
- Wyjścia na wystawy do MGOKSiR w Sokołowie Młp.
W naszym ŚDS-ie uczestnicy korzystają również z zajęć z czynnej relaksacji i stymulacji zmysłów w bogato wyposażonej Sali Doświadczania Świata. Zajęcia te stwarzają możliwość odbierania nowych bodźców, wzbogacania doświadczeń oraz miłego spędzania czasu w atmosferze pełnego relaksu, przez osoby z różną niepełnosprawnością. Ponadto relaksacja w dużym stopniu stymulując sprawność umysłową, korzystnie wpływała na rozwój wyobraźni i zwiększania koncentracji uwagi.
Ważną rolę w zakresie kształtowania nowych wiadomości i umiejętności w zakresie rozwoju intelektualnego mają zajęcia dydaktyczne podczas których uczestnicy m.in.: rozwiązują łamigłówki, rebusy, doskonalą umiejętność czytania i pisania, rozwiązują działania matematyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb, grają w gry dydaktyczne, poprawiające zdolność kojarzenia oraz spostrzegawczość.
Uczestnicy biorą również udział w indywidualnych i grupowych zajęciach z zakresu rehabilitacji, sportu, rekreacji ruchowej i turystyki. Odpowiednio dobrane ćwiczenia nakierowane są na konkretne problemy i możliwości uczestników. Są one stosowane przy wykorzystaniu takich sprzętów jak m.in.: UGUL, ATLAS, bieżnia, ergometr, cykloergometr, stół do tenisa, trampolina i inne. Na zajęciach indywidualnych uczestnicy ćwiczą na przyrządach, usprawniając motorykę poprzez ćwiczenia manualne i wykonują ćwiczenia kształtujące własne ciało. Zajęcia grupowe uczą współdziałania w grupie poprzez gry i ćwiczenia zespołowe.
Głównym celem rehabilitacji ruchowej jest przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej i komfortu życia uczestników.
Podopieczni biorą udział w wielu zawodach i imprezach sportowych. Udział w takich imprezach jest bardzo ważnym elementem prowadzonej rehabilitacji ruchowej.
Formą pracy cieszącą się dużym zainteresowaniem uczestników jest terapia zajęciowa, realizowana w pracowniach: plastycznej, kulinarnej, ceramicznej, rękodzieła artystycznego i stolarskiej. Zakres i poziom świadczonych form pracy dostosowany jest do możliwości psychofizycznych podopiecznych na podstawie opracowanych przez terapeutów indywidualnych planów pracy.
Ponadto dwa razy w tygodniu po dwie godziny odbywają się zajęcia psychoedukacyjne i indywidualne poradnictwo psychologiczne prowadzone przez psychologa. Dzięki uczestnictwu w tych zajęciach nasi podopieczni mają możliwość m.in. otrzymania pomocy w zakresie pokonywania trudności, podniesienia sprawności procesów poznawczych, usprawnienia umiejętności interpersonalnych.
Dom zapewnia także uczestnikom dowóz na zajęcia oraz odwóz. Codziennie również każdy z uczestników otrzymuje dwudaniowy obiad oraz drugi posiłek przygotowywany w ramach terapii kulinarnej.
Budynek Domu jest w pełni dostosowany do potrzeb podopiecznych, w tym również dla osób z dysfunkcją ruchu. Wszystkie pracownie bardzo dobrze wyposażone są w sprzęt i urządzenia potrzebne do prowadzenia zajęć terapeutycznych. Pomieszczenia są bardzo przestronne, funkcyjne, dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach (winda, uchwyty w toaletach, podjazd).
Inicjatywa powstania tego Domu była bardzo cenna, ponieważ namacalnie urzeczywistniła ideę wzajemnej pomocy, wsparcia i zrozumienia potrzeb drugiego człowieka. Podopieczni mogą tu liczyć na wszechstronną i skuteczną pomoc oraz opiekę ze strony personelu. Dom otwarty jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.