Oficjalny portal Gminy i Miasta Sokołów Małopolski
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie
36-051 Górno, ul. Zaborze 51
Telefon: 177728652
e-mail: szkolazaborze@op.pl
strona internetowa: www.sp2gorno.wist.com.pl
Dyrektor: Lucyna Piersiak
Historia szkoły
Szkoła Podstawowa w Górnie-Zaborzu powstała w 1961 roku.
W 1958 roku zawiązał się Komitet Budowy Szkoły. W jego skład weszli: Franciszek Dec, Franciszek Biały, Józef Kida, Jan Kiełb i Kazimierz Sieńko. Koszty budowy w 50% pokrywał pochodzący z Zaborza i przebywający w USA Ignacy Partyka (obecnie patron szkoły), zaś drugą połowę Wydział Oświaty w Kolbuszowej. Powstał budynek złożony z 3 sal lekcyjnych i mieszkania kierownika (został nim Kazimierz Golas).
Ignacy Partyka z żoną Bronisławą sfinansował także budowę Domu Ludowego w Zaborzu. Trwała ona w latach 1965-1970. Zamysłem fundatorów było, aby największa sala w Domu Ludowym miała charakter kaplicy, w której księża odprawialiby mszę św. Jednakże po wybudowaniu władze świeckie czyniły wszystko, aby nie zrealizować woli fundatorów i nie dopuściły do powstania kaplicy i sprawowania Eucharystii.
W związku z taką postawą władz w niedoszłej kaplicy utworzono salę widowiskową, a w trzech pomieszczeniach zorganizowano sale lekcyjne, a ponadto powstało jedno mieszkanie dla nauczyciela. (Źródło: "Dzieje Parafii Górno" 1599-1999, Krzysztof Ożóg).
Dotychczas szkołą zarządzali:
- mgr Kazimierz Golas
- mgr Józefa Sorotowicz
- Józef Kiełb
- mgr Teresa Surdyka
- mgr Zofia Marut
Aktualna charakterystyka szkoły
Uchwałą Rady Miejskiej w Sokołowie Młp. z 29 listopada 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie z oddziałem przedszkolnym została przekształcona w szkołę ośmioletnią.
Aktualnie w szkole uczy się 48 dzieci w 6 oddziałach (bez klasy II) oraz w oddziale przedszkolnym. Pracuje tutaj 17 nauczycieli, w tym 8 pełnoetatowych; pozostali uzupełniają etaty innych szkół lub zatrudnieni są w niepełnym wymiarze godzin. Pracownicy niepedagogiczni - 1,75 etatu. Ze względów demograficznych część lekcji odbywa się w systemie łączonym; aktualnie 20,5 godzin łączonych.
Od września 2016 r. funkcjonuje świetlica szkolna. Opiekę dzieciom zapewniają również nauczyciele prowadzący koła zainteresowań w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Dzieci uzdolnione muzycznie mogą rozwijać swój talent na zajęciach chóru prowadzonego przez znanego na terenie gminy muzyka i dyrygenta - Sebastiana Lesiczkę.
Uczniom z zaburzeniami komunikacji językowej na bieżąco udzielana jest pomoc logopedyczna. Pasje sportowe uczniowie realizują na zajęciach w ramach SKS.
Baza lokalowa i dydaktyczna szkoły zapewnia warunki bezpieczeństwa i nauki. Wyremontowane sale dydaktyczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt multimedialny. Zmodernizowana sala gimnastyczna, z rzadko spotykaną w szkołach sceną, zapewnia komfort ćwiczeń oraz jest doskonałym miejscem do występów artystycznych. W najbliższej przyszłości planowana jest budowa nowoczesnego boiska szkolnego.
Atutem szkoły jest indywidualizacja procesu nauczania wynikająca z małej liczebności klas oraz doskonała znajomość środowiska życia dziecka sprzyjająca indywidualnemu podejściu do każdego ucznia. Szkoła osiąga wysokie wyniki nauczania i wychowania. Uczniowie biorą udział w licznych i różnorodnych konkursach na wielu szczeblach, odnosząc w nich sukcesy. Od dziewięciu lat szkoła jest organizatorem Gminnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas trzecich, któremu patronuje językoznawca prof. dr hab. Kazimierz Ożóg.