Położona na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej ziemia sokołowska wydaje się być atrakcyjna dla turystów. Mieszkańcy i goście mogą korzystać z kilku szlaków o charakterze turystycznym i rekreacyjnym. Na ich trasie znajdują się liczne zabytkowe kapliczki, przydrożne krzyże i figury, niektóre sięgają jeszcze z XVIII wieku, a także interesujące elementy obiekty przyrodnicze, w tym pomniki przyrody. Do występujących w tutejszych lasach roślin chronionych należą m.in.: kopytnik pospolity, widłak goździsty, bluszcz pospolity i bagno zwyczajne. Z fauny chronionej spotkać tu można m.in.: nietoperze, bociana czarnego i kanię rudą. Część terenu gminy należy do Sokołowsko-Wilczowolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Spacerom i przejażdżkom rowerowym sprzyjają malownicze okolice, dzięki czemu można tu spędzić wolny czas w sposób przyjemny i wartościowy. Przez gminę przechodzi niebieski szlak turystyczny. Ma on długość i wiedzie od Leżajska do Głogowa Małopolskiego.
          Gminę sokołowską przecina niebieski szlak turystyczny z Leżajska do Głogowa Małopolskiego. Wytyczył go Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie. Szlak zaczyna się przy dworcu PK w Leżajsku, a kończy na głogowskim rynku. Na terenie gminy sokołowskiej przechodzi przez Budy, Kąty Trzebuskie, Sokołów Małopolski i Nową Turzę. W samym Sokołowie poruszający się wzdłuż szlaku turyści mogą zwiedzić m.in.: kościół pw. Ducha Świętego zbudowany w latach 1869-1898, rynek z Pomnikiem Wdzięczności a Odzyskaną Wolność i kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela wzniesiony w latach 1908-1916.
          Jesienią 2004 roku w lesie turzańskim otwarta została przyrodniczo-historyczna ścieżka edukacyjna. Jej organizatorem było Nadleśnictwo Głogów Małopolski. Turystom oddano do użytku dwie pętle: północną o długości 3600 m i południową o długości 6400 m. Na pierwszej z nich zaprojektowano jedenaście przystanków, a na drugiej osiem kolejnych. Punkty te wytyczono jako miejsca ciekawych elementów przyrody, prowadzonych w lesie zabiegów hodowlanych, a także miejsca powiązane z historią lokalną oraz zagadnieniami z zakresu ochrony środowiska i łowiectwa.

Galeria zdjęć

Trasa leśnego szlaku Eurogalicji

          W październiku 2013 roku wytyczony został przechodzący przez gminą sokołowską szlak rowerowy. Organizatorem była Lokalna Grupa Działania „Eurogalicja”. Trasa szlaku przebiega istniejącymi duktami leśnymi i drogami polnymi. Cała ścieżka liczy około 50 km i przebiega przez trzy gminy: Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski i Kamień. Leśne odcinki trasy znajdują się na terenach Nadleśnictwa Głogów Małopolski i Nadleśnictwa Kolbuszowa.

          Na szlaku jest pięć punktów postojowych, a także liczne atrakcje turystyczne i edukacyjne. Punkty postojowe zostały zaplanowane w takich miejscach, aby uczestnicy wypraw rowerowych, którzy nie przywykli do pokonywanie długich dystansów, mogli zrobić postój już po przejechaniu kilku kilometrów. W miejscach tych znajdują się wiaty, ławostoły, stojaki na rowery i grille, z których można korzystać cały rok. Na całej długości trasy można też poznać historię miejsc, przez które się przejeżdża. Przy ważniejszych punktach znajdują się tablice z informacjami o danym miejscu i wydarzeniach z nim związanych. Aby wszyscy, także ci, którzy nie znają terenów, przez które przebiega szlak, mogli się bezpiecznie po nim poruszać, na każdym skrzyżowaniu zamontowano strzałki informujące gdzie należy jechać, aby nie zboczyć z wytyczonej trasy. Dodatkowym udogodnieniem są tablice informacyjne z mapą całego szlaku. Przy ich pomocy można określić, w którym miejscu na trasie się znajdujemy i czy chcemy jechać dalej.

Główne elementy na szlaku to:

  • Zabytkowy głogowski Rynek
  • Sanktuarium Matki Boskiej Głogowskiej
  • Stary Cmentarz Żydowski
  • Dąb Papieski
  • Mogiła polska
  • Mogiły żydowskie
  • Ośrodek szkoleniowy Polskiego Związku Łowieckiego
  • Pomnik ku czci ofiar sowieckiego terroru w Turzy
  • Zbiornik retencyjny w Turzy
  • Szkółka leśna w Turzy
  • Kapliczka św. Huberta
  • Dworek myśliwski

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

22-01-2025
22-01-2025
Zapisano