Oficjalny portal Gminy i Miasta Sokołów Małopolski
Zespół Szkół w Trzebosi
Trzeboś ul. Kościelna 1, 36-050 Sokołów Młp.
woj. podkarpackie
tel. 177727324 fax. 177727324 wew. 36
strona internetowa szkoły: www.zstrzebos.cba.pl
adres e-mail: zs_trzebos@op.pl
Dyrektor: Lucyna Korzenny
Historia szkoły
Szkoła w Trzebosi została zbudowana z rozebranego kościółka. Szkoła była dość pokaźnych rozmiarów. Z jednej strony były dwie sale lekcyjne, z drugiej strony mieszkanie dla kierownika szkoły. Na ganku była wieżyczka z dzwonkiem, przy pomocy którego oznajmiano początek i koniec zajęć oraz przerw. Pierwszy nauczyciel pojawił się w Trzebosi w 1882 roku. Był nim Józef Chmiel, który po roku ustąpił miejsca Tomaszowi Brzęsiowi. Pełnił on funkcję nauczyciela trzy lata tj. do roku 1886. W tym czasie szkoła figurowała jako niezorganizowana. Była to szkoła bez formalnego powołania, nauczyciele różni, przeważnie bez pedagogicznego przygotowania, np. pierwszym nauczycielem w sąsiedniej Nienadówce był miejscowy organista. Nauka odbywała się w różnych miejscach: na plebani, organistówce, wynajętym pomieszczeniu, opuszczonym domu, a nawet stodole. W 1886 roku pracę w zorganizowanej już 1 - klasowej szkole podjął Wojciech Czajewski. Od 1895 roku 1 - klasowa szkoła ludowa przekształcona została w 2 - klasową, która utrzymała się do pierwszej wojny światowej. Funkcję kierownika szkoły objął Wojciech Czajewski, pracujący w Trzebosi od 9 lat, a który przeszedł na emeryturę w 1916 roku. Drewniana szkoła znajduje się obecnie w skansenie w Kolbuszowej. Wkrótce później wybudowano murowaną szkołę. W tamtych czasach była to bardzo luksusowa szkoła. Drewniane podłogi, kaflowe piece, zielone drewniane ławki były ozdobą szkoły. W szkole było najpierw 6, a później 8 klas. Szkoła ta przetrwała do dzisiejszych czasów. W 2000 roku znacznie ją rozbudowano. W 2005 roku dobudowano salę gimnastyczną, kuchnię, jadalnię i bibliotekę z których chętnie korzystają uczniowie oddziałów gimnazjalnych i szkoły podstawowej.
W 2006 roku utworzono Przedszkole Samorządowe. W roku 2009 zostało nadane Szkole Podstawowej nr 1 oraz Publicznemu Gimnazjum w Trzebosi imię bł. Bronisława Markiewicza.
W roku 2017 w związku z reformą sytemu oświaty Publiczne Gimnazjum w Trzebosi zostało włączone do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Trzebosi. W związku z tymi zmianami obecnie Zespół Szkół w Trzebosi stanowią dwie jednostki: Przedszkole Samorządowe w Trzebosi oraz Szkoła Podstawowa Nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza.
Dyrektorzy szkoły
Na przełomie XX i XXI wieku nastąpiły następujące zmiany na stanowisku dyrektora.
Pana Julian Cisek ( dyrektor szkoły w latach 1985-1992)
Pan mgr inż. Stanisław Gwizdak (dyrektor szkoły w latach 1992-2002).
Pan mgr Stanisław Sidor (dyrektor szkoły w latach 2002-2007)
Pani mgr Helena Piróg (dyrektor szkoły w latach 2007-2015).
Od dnia 1 lutego 2015 roku funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Trzebosi pełni pani mgr Lucyna Korzenny.
Charakterystyka szkoły
W skład Zespołu Szkół w Trzebosi wchodzi Przedszkole Samorządowe w Trzebosi oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza w Trzebosi.
Łącznie w 21 oddziałach w Zespole Szkół w Trzebosi uczy się ok. 430 uczniów (w Przedszkolu Samorządowym 105 dzieci, w Szkole Podstawowej Nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza 227 uczniów, w oddziałach Gimnazjum 92 uczniów).
Zatrudnionych jest 40 pracowników pedagogicznych oraz 12 pracowników obsługi.
Szkoła prowadzi naukę w systemie jednozmianowym.
Dla naszych wychowanków zapewniony jest bezpłatny dowóz do szkoły szkolnym autobusem.
W Przedszkolu Samorządowym w Trzebosi prowadzone są zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, logopedii, gimnastyki korekcyjnej oraz rytmiki.
Podczas pobytu w przedszkolu dzieci korzystają z bazy dydaktycznej przedszkola (zabawki, gry planszowe, puzzle, sprzęt audio, sprzęt komputerowy itp.). Mają możliwość rozwijania swoich uzdolnień artystycznych i manualnych korzystając z będącego na wyposażeniu przedszkola artykułów do malowania, modelowania, budowania, wyklejania itp. Dzieci korzystają z sali gimnastycznej, sprzętu sportowego, sali komputerowej oraz nowo powstałego przyszkolnego placu zabaw wyposażonego w huśtawki łańcuchowe oraz zjeżdżalnie. Do dyspozycji dzieci jest również drugi plac zabaw wyposażony w zjeżdżalnię, huśtawki łańcuchowe, piaskownicę, karuzelę, konika i konika bujaka. W przedszkolu są dostępne bajki, książki do kolorowania. Zajęcia w przedszkolu prowadzone są zgodnie z nową podstawą programową, która określa proces wspomagania rozwoju i edukacji dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym.
Szkoła posiada dużą bazę dydaktyczną, salę gimnastyczną, salę komputerową, gabinet pedagoga, bibliotekę, świetlicę oraz nowoczesne zaplecze kuchenne ze stołówką oraz boiska sportowe. Posiadamy 23 sale dydaktyczne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt IT: 6 tablic multimedialnych, 2 monitory dotykowe, projektory, oraz nowoczesny sprzęt komputerowy. Szkoła pracuje na systemie elektronicznym dziennika lekcyjnego co jest bardzo dużym atutem i dzięki temu rodzice na bieżąco są informowani o postępach w nauce swoich dzieci.
W Zespole Szkół w Trzebosi w 2008 roku powstało Gminne Centrum Nauk Matematyczno-Przyrodniczych. Ma ono na celu zachęcanie najzdolniejszych uczniów do samodzielnego poszukiwania sposobów efektywnego uczenia się przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i rozbudzania zainteresowania nimi wśród rówieśników. Projekt zakłada podejmowanie różnorodnych działań skierowanych do nauczycieli oraz uczniów gimnazjów z naszej gminy i okolicy. Nauczyciele – pomysłodawcy uczestniczą w dodatkowych szkoleniach, opracowują i wdrażają programy autorskie, pracują z uczniami utalentowanymi, przygotowując ich do rozlicznych konkursów. Organizują także zajęcia wyrównawcze dla dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych, wspierając je w przyswajaniu wiedzy. Zwieńczeniem podejmowanych w ramach Gminnego Centrum Nauk Matematycznych działań jest organizowany cyklicznie od 2008 roku Turniej Matematyczno-Przyrodniczy. Imprezę objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Sokołów Młp. pan Andrzej Ożóg. Uczestniczą w nim przedstawiciele okolicznych gimnazjów. Ciekawa formuła konkursu pozwala nie tylko wykazać się zdobytą wiedzą i sprawnością kreatywnego rozwiązywania problemów matematyczno-przyrodniczych, ale również umożliwia zaprezentowanie swoich talentów artystycznych, pomysłowości oraz umiejętności pracy w grupie. Składa się z trzech części: praktycznej, która każdorazowo przyjmuje inną formę, części teoretycznej polegającej na rozwiązywaniu zadań problemowych: po jednym z matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii oraz „gradu pytań,” kiedy uczestnicy bezpośrednio udzielają odpowiedzi na pytania komisji turniejowej. Hasło konkursu zmienia się co roku, dzięki czemu dotyka różnych dziedzin życia człowieka.
„Mała Kalinka”
Szkolna Grupa Artystyczna „Mała Kalinka” działa w Zespole Szkół w Trzebosi. Należą do niej uczniowie klas I-VI SP. Opiekunami „Małej Kalinki” są mgr Justyna Kuduk oraz mgr Lucyna Piersiak. Celem tej działalności jest wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej, kultywowanie polskich tradycji ludowych, a także rozwijanie zainteresowań, to również miłe i aktywne spędzenie czasu w gronie rówieśników oraz promocja naszej szkoły w środowisku lokalnym. Szkolna Grupa Artystyczna przygotowuje większość akademii szkolnych organizuje konkursy, a jej członkowie odnoszą sukcesy na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.