Oficjalny portal Gminy i Miasta Sokołów Małopolski
LIFE Podkarpackie – Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie – żyj i oddychaj
Gmina i Miasto Sokołów Małopolski realizuje projekt partnerski pod nazwą „Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: Podkarpackie – żyj i oddychaj”.
Projekt LIFE „Podkarpackie” to długofalowa inicjatywa, której celem jest poprawa jakości powietrza na Podkarpaciu poprzez zintegrowane działania antysmogowe i zwiększanie efektywności energetycznej. Program wspiera mieszkańców i samorządy, oferując dofinansowania na wymianę pieców, instalację odnawialnych źródeł energii oraz wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania energią. Dzięki zaangażowaniu lokalnych gmin, projekt stawia na edukację i pomoc w walce z ubóstwem energetycznym, dbając o zdrowie oraz jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń na Podkarpaciu.
Program ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej
Sejmik Województwa Podkarpackiego, 28 września 2020 roku, uchwalił nowy „Program ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej” mający na celu poprawę jakości powietrza w regionie. Program ten, wprowadzony z powodu przekroczeń dopuszczalnych poziomów pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu, obejmuje także Plan Działań Krótkoterminowych, który przewiduje interwencje w sytuacjach kryzysowych. Nowa uchwała zastępuje poprzednie programy ochrony powietrza i powierza Zarządowi Województwa Podkarpackiego realizację działań związanych z jej wdrożeniem.
Terminy wymiany źródeł ciepła
Uchwała antysmogowa obowiązująca na terenie województwa podkarpackiego od 2 czerwca 2018r., przyjęta przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w dniu 23 kwietnia 2018r. (Nr LII/869/18) wprowadziła na terenie całego województwa podkarpackiego okresy przejściowe na wymianę starych, wysokoemisyjnych kotłów c.o. W efekcie jej działania do końca roku 2027 w województwie nie powinny funkcjonować kotły na paliwa stałe, niespełniające standardów emisyjnych klasy 5.
Uchwała antysmogowa nakłada obowiązek wymiany starych pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno (poniżej 3 lub 4 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012).
Obowiązujące terminy wymiany:
- Do 1 stycznia 2022 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub instalacji nie posiadających tabliczki znamionowej,
- Do 1 stycznia 2024 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
- Do 1 stycznia 2026 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
- Do 1 stycznia 2028 r. w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
- Nie ma obowiązku wymiany w przypadku kotła na węgiel lub drewno spełniającego wymagania klasy 5.
- W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń, takich jak: kominki, „kozy”, piece kaflowe od 1 stycznia 2023 r. będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu.
Ponadto od 1 czerwca 2018 roku we wszystkich instalacjach wskazanych w uchwale zakazuje się stosowania:
- Węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- Paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12%,
- Biomasy stałej, której wilgotność przekracza 20%.
Co to są wymagania ekoprojektu?
Wymagania ekoprojektu zostały przyjęte jednolicie dla całej Unii Europejskiej i wprowadzają dla kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń minimalne wymagania emisji pyłu, tlenku węgla, organicznych zanieczyszczeń gazowych oraz tlenków azotu, a także normy efektywności energetycznej. Dzięki temu urządzenia grzewcze zmniejszają zużycie paliwa i powodują niewielką emisję zanieczyszczeń. Wymagania ekoprojektu dla kotłów:
- Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015r. w sprawie wykonywania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.
- Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
UWAGA! Przy zakupie kotła, pieca lub kominka zawsze należy się upewnić u sprzedawcy lub producenta, czy urządzenie posiada certyfikat i spełnienia wymagania ekoprojektu w przypadku paliw stałych.
EKOPROGRAMY
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi Unijnych "EKOPROGRAMÓW":