Oficjalny portal Gminy i Miasta Sokołów Małopolski
Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Wólka Niedźwiedzka 400
36-050 Sokołów Młp.
Telefon:
017 7728210
e-mail: zswn1@op.pl
strona internetowa: zswn.edu.pl
Dyrektor: Ryszard Rybak
Początki szkolnictwa w Wólce Niedźwiedzkiej to przełom XIX i XX wieku.
- 1891 r. – drewniana szkoła w Wólce Sokołowskiej.
- 1906 r. – utworzenie jednoklasowej szkoły w drewnianym budynku na Gęsiówce, nauczycielem został pan Stanisław Antosz, pedagog i działacz społeczny.
- 1927 r. – jednoklasowa szkoła została przekształcona na pięcioklasową szkołę powszechną.
- Lata 30 XX w. – szkołę zmieniono na sześcioklasową szkołę powszechną z polskim i niemieckim językiem nauczania. Nauka odbywała się w wynajętych budynkach.
- 1943/44 r. – zmiana w organizacji szkoły, rejon podzielono na dwa obwody szkolne: dwuklasową nr 1 w „Ludowcu” i szkołę jednoklasową na „Budach” w budynku własnym.
- 7 stycznia 1953 r. – zebranie aktywu gromadzkiego, na którym wybrano komitet Budowy Szkoły.
- 27 lutego 1955 r. – rozpoczęcie prac nad budową nowej szkoły.
- 27 stycznia 1957 r. – uroczystość przekazania budynku szkoły mieszkańcom. Nowa szkoła miała 8 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, kuchnię, pomieszczenia na bibliotekę, pokój dla kierownika szkoły i dwa mieszkania dla nauczycieli.
- 1958 r. – otynkowanie budynku i ogrodzenie siatką placu wokół szkoły.
- 13 marca 1994 r. – nad wsią przeszła trąba powietrzna, która poważnie uszkodziła dach budynku szkoły. Wydarzenie to przyśpieszyło planowany remont szkoły, w ramach którego wykonano m.in. zmianę pokrycia dachu, zmodyfikowano sieć wodnokanalizacyjną, pomalowano wszystkie pomieszczenia.
- 7 grudnia 1999 r. – rozpoczęcie rozbudowy szkoły na potrzeby gimnazjum.
- 4 marca 2002 r. – oddanie do użytku nowej sali gimnastycznej w rozbudowanym budynku szkoły.
- 19 września 2002 r. – uroczyste przekazanie do użytku nowego skrzydła szkoły. Odbyło się poświęcenie nowej części szkoły przez ks. biskupa Kazimierza Górnego w obecności zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców.
- 2007 r. – uroczystość obchodów 50-lecie istnienia szkoły w Wólce Niedźwiedzkiej. W tym czasie Zespól Szkół w Wólce Niedźwiedzkiej tworzą Przedszkole Samorządowe, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.
Zespół Szkół w wolce Niedźwiedzkiej to placówka umożliwiająca wszechstronny rozwój ucznia. Szkoła dba o to, by jej wychowankowie mogli rozwijać swoje zainteresowania. umiejętności, zdolności i pasje. W tym celu w pracy wykorzystywane są najnowsze zdobycz technologii informacyjnej i informatycznej oraz podejmowane są działania mająca na względzie rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy dzieci i młodzieży. Szkoła przygotowuje uczniów do bycia ludźmi świadomymi własnego pochodzenia, do szanowania kultury i tradycji narodowej, europejskiej oraz regionalnej – „małej ojczyzny”.
Łącznie uczy się w szkole 242 uczniów w 13 oddziałach. Uczniowie mają do dyspozycji: 13 sal lekcyjnych, pracownię komputerową, stołówkę, nowoczesną salę gimnastyczną z szatnią i natryskami, świetlicę, bibliotekę oraz boiska sportowe do piłki nożnej i ręcznej. Uczniowie klas młodszych mogą korzystać z placu zabaw. W szkole jest dostęp do Internetu bezprzewodowego. Zatrudnionych jest 24 nauczycieli, którzy przekazują rzetelną wiedzę, kształtują właściwe postawy oraz rozwijają uzdolnienia i zainteresowania swoich podopiecznych.
Patronem naszej szkoły jest Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński wielki Polak, autorytet moralny i mąż stanu, głowa Kościoła w Polsce w latach PRL. Staramy się podejmować takie działania, by naśladować naszego Patrona i wypełniać zostawiony przez Niego testament.
Placówka działa prężnie i szczyci się wieloma atutami min.:
- organizacja cieszącego się ogromną popularnością Konkursu Piosenki Obcojęzycznej (w roku szkolnym 2017/2018 już po raz czternasty),
- liczne działania promujące Patrona Szkoły (konkursy, obchody dnia Patrona),
- dobra współpraca ze środowiskiem lokalnym,
- położenie placówki (bardzo bezpieczne miejsce i malownicze miejsce w sercu wsi, z dala od głównej drogi),
- bardzo dobre wyniki z egzaminów gimnazjalnych (z języka angielskiego i języka polskiego),
- liczny udział i osiągnięcia w wielu konkursach o charakterze gminnym i powiatowym,
- osiągnięcia sportowe, wysokie miejsca podczas wielu zawodów sportowych, funkcjonowanie klasy sportowej,
- wykwalifikowana, rzetelnie pracująca kadra nauczycielska współpracująca z rodzicami w rozwijaniu uzdolnień dzieci i młodzieży,
- udział szkoły w projektach unijnych, pozyskiwanie środków unijnych,
- objęcie fachowa opieka dzieci z dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi (współpraca z poradnią, pedagogiem, zajęcia rewalidacyjne i dydaktyczno – wyrównawcze, wczesna diagnoza),
- szeroko rozwinięta działalność opiekuńcza i wychowawcza (organizowanie licznych wyjazdów, wycieczek, imprez szkolnych),
- bardzo dobrze funkcjonująca świetlica szkolna,
- biblioteka szkolna, cały czas wzbogacająca swój księgozbiór, ciesząca się wysokim poziomem czytelnictwa,
- przeprowadzanie i włączanie się w wiele akcji charytatywnych,
- współpraca z organizacjami działającymi w środowisku: Eurogalicja, parafia, poradnie, straż pożarna, ośrodek zdrowia, klub sportowy Techform Orzeł, pomoc społeczna, inne szkoły,
- zaangażowanie rodziców w pracę szkoły,
- praca metodą projektu edukacyjnego w gimnazjum odbywająca się na bardzo wysokim poziomie